low-road-pictofigo-hi-0081. Prešiel som si rôzne materiály, ale nikde som nenašiel informáciu o tom, aké je zloženie tímov

Tímy sú v Agile tzv. interdisciplinárne. Zložené zo všetkých rolí potrebných pre vytvorenie daného produktu. Tímy sú viac organizované podľa produktu/projektu/ich časti a nie podľa roly. Neexistuje teda tím analytikov, programátorov alebo testerov, ale napr. tím pre Microsoft Word, Microsoft Excel alebo napr. tím pre podporu IMAP v Microsoft Outlooku. Dúfame, že tento príklad to pomôže ozrejmiť.

2. Aký je postup od úvodnej kávy s potenciálnym zákazníkom po odovzdanie rozsiahleho diela?

Máte pravdu, tieto úvody sa neuvádzajú v materiáloch, pretože to veľmi záleží od produktu, klienta, biznisu atď. V princípe sa však dnes čoraz častejšie uplatňujú princípy napr. z Lean Startup zamerané na Minimum Viable Product, Minimum Marketable Feature, V princípe by som povedal, že rozbeh vývoja je dosť podobný typickým prístupom tradičného produkt. manažmentu.

3. Špecifikujú a formalizujú analytici požiadavky zákazníka a vznikne „Produktový backlog (PB)“?

V praxi sú veľmi často práve analytici v role produktového vlastníka. Ak je to aj u vás, potom máte pravdu. Produktový vlastník špecifikuje a formalizuje požiadavky. Ako konkrétne závisí opäť od veľkosti produktu a tímu. Aj produktoví vlastníci môžu byť hierarchicky organizovaný v prípade veľkých produktov/projektov a potom každá úroveň môže mať aj iné zodpovednosti. Je to na dlhšiu debatu. V

4. Netvorí sa žiadna podrobná analýza?

Nie v zmysle podrobných analýz všetkých vlastností od začiatku projektu. Možno pre vybrané top prioritné, ktoré budú realizované v prvých iteráciách. Ostatné neskôr.

5. Jednotlivé story PB sa rozdelia na úlohy a priradí sa im dôležitosť a časový odhad.

Toto sa robí až počas iterácií, typicky počas plánovania sprintu. Opäť prístup Tak Neskoro Ako sa dá (ALAP).

6. Nastupuje metodika agilného vývoja až po týchto krokoch?

Nie, agilný prístup začal od momentu iniciácie projektu v momente tvorby backlogu.

7. Analýza sa tvorí až počas sprintu a aktualizuje sa podľa toho, ako sa mení vývoj jednotlivých úloh.

Ano aj. V realite toto sa deje v skutočne agilných tímoch, ktoré makajú na malých vlastnostiach. V tomto prípade totiž stíhajú aj analýzu, aj vývoj aj testovanie v rámci iterácie. V prípade náročnejších vlastností sa k tomu pristupuje inak.

8. V tíme si viem predstaviť analytikov, ktorí dokumentujú vytvorený produkt a zároveň sa môžu podieľať aj na návrhu testov a testovaní.

Ano, je to tak veľmi často. Ak sú ale produktoví vlastníci, tak robia aj iné…

9. Existuje nejaké všeobecné doporučenie, koľko analytikov, vývojárov a testerov je v tíme?

Agilné tímy sú malé tímy do 10-12 ľudí. V prípade veľkých tímov sa vzhľadom na to vytvárajú viaceré tímy organizované do ‚klanov‘.