V prvom príspevku sme priblížili dôvody pre pravidelné stretnutia tímu. Ďalšou otázkou Scrum mastra by mal byť priestor, v ktorom stand-up robiť. Táto téma je samozrejme dôležitejšia pre tímy v jednej lokalite.
Veľmi častou chybou je totiž stand-up v priestoroch tímu bez akejkoľvek zmeny. Jednoducho ľudia naďalej sedia za svojim počítačom a najväčší pohyb, ktorý spravia, je zdvihnutie hlavy od obrazovky v momente, kedy sa majú zapojiť. V momente, keď skončia, hlava im opäť padne smerom k monitoru a (vraj) počúvajú.
Stand-up tak nemá žiadnu dynamiku, nie je nič čo by vytváralo podmienky pre spoluprácu pri riešení spoločného problému tímu. Scrum mastri sa často čudujú, keď sa spýtam či je to dobrý spôsob. Nevidia veľa možností na zmenu. Veď odpovede na tri otázky prichádzajú a mítíng sa predsa konal.
Ako na to? Narušte komfortnú zónu. Aj preto sa odporúča, aby míting prebiehal pred fyzickou tabuľou.
Možno by vám pomohlo:
- odísť od monitorov,
- niekedy skutočne stačí aby sa ľudia iba postavili zo stoličky,
- vytvoriť polkruh okolo tabule (hoci aj elektronickej, ale na jednej obrazovke!),
- zabezpečiť aby tím nebol rušený či už telefónmi alebo chatom,
- priestor by mal poskytnúť súkromie bez rušenia inými ľuďmi,
- zároveň by ale ostatní mali mať možnosť si niekde sadnúť a pasívne sa zúčastniť stretnutia (iní scrum mastri, iné tímy, manažment),
- ľudia mali mať tabuľu a papieriky na dohľad,
- ľudia by si mali vidieť vzájomne do očí.
Práve táketo malé zmeny znamenajú väčšie predpoklady pre koncentráciu na tému stretnutia, aktívne počúvanie a prispievanie do diskusie.
A čo v prípade distribuovaného tímu? No tu od monitora asi neodídete, ale skúste si pred mítingom vypnúť email, skype, Facebook, Twitter a iné stránky, ktoré by vás mohli prípadne rušiť…
Ako to vyzerá na Vašom stand-up mítingu?
Prečítajte si ďaľšiu časť: Daily stand-up dobre III – kašlite na pravidlá
Odkazy: